Jdi na obsah Jdi na menu
 


Týdeník "Písecké postřehy" č.9/2010 - článek o soutěži.

PÍSEK. V sobotu 27. února se Bílé trámy městské Sladovny zaplnily modely letadel, vojenských vozidel, lodí i ponorek. Konal se zde totiž sedmý ročník výstavy a soutěže plastikových modelářů Písecký Šturmovik 2010 a pořadatelem byl Dům dětí a mládeže v Písku. Tříčlenná porota, kterou tvořili vedoucí modelářských kroužků, ohodnotila více než 130 modelů bojové i letecké techniky, lodí a ponorek, diorám a ostatní techniky. Soutěžit mohly všechny věkové kategorie od mateřské školy až po seniory.
Dorazili soutěžící i z Kaplice,Týna nad Vltavou, Prahy, Českých Budějovic, Plzně i Sezemic nedaleko Pardubic.
Nejvíce se přihlásilo seniorů, z nichž dva byli písečtí a nejčastěji modeláři předváděli bojovou techniku v měřítku 1:72. Zajímavostí je, že se tu objevovaly i modely, které se umístily na prvních pěti místech mistrovství republiky v žákovských a středoškolských kategoriích. Některé modely seniorů byly na velmi vysoké úrovni, upozornil Milan Malík, zástupce ředitele Domu dětí a mládeže v Písku a zároveň
vedoucí mladých modelářů. Nutno podotknout, že do kategorie seniorů patří lidé starší osmnácti let.
Písečtí modeláři byli zastoupeni ve všech věkových kategoriích, a každý z nich si nějakou cenu odnesl. Velice dobře se umístila parta středoškoláků a starších žáků, kteří už mají v tomto oboru bohaté zkušenosti a nejeden z nich už má za sebou ocenění mistra či vicemistra republiky. "Dnes jsem získal první místo v bojové technice v měřítku 1:35 a ještě jednu speciální cenu. Soutěžil jsem s modelem M16. Je to protiletadlový polopás, na kterém
jsem pracoval dva a půl roku. Mým největším úspěchem je první místo na neoficiálním mistrovství republiky a dvakrát jsem skončil jako vicemistr," říká Otomar Gottstein, který se modelaření věnuje děvet let.
Také šestnáctiletý Michal Kovařík se může pochlubit vítězstvím na Mistrovství České republiky žáků v plastikovém modelářství a několikrát zvítězil v neoficiálním mistrovství. "Existují totiž dvě mistrovství. Jedno je oficiální, kde se boduje a hodnotí detaily, jako geometrie kol, povrchová úprava a další. Tam se mohou přihlásit jen ti, kteří
jsou registrovaní u Svazu modelářů ČR. Do neoficiálního mistrovství se může přihlásit každý a při hodnocení se klade důraz na celkový dojem modelu," vysvětluje Michal Kovařík rozdíly. V sobotu si odnesl třetí místo ve své věkové kategorii za Tatru 805, na kterou je prý nejvíce pyšný.
Na ponorky a bojovou techniku v měřítku 1:72 se specializuje Jan Matějka, který v obou kategoriích získal první cenu a ještrě cenu Tondy Dvořáka za nejlepší model lodě s libovolným pohonem. Díky "dobře" obsazeným kategoriím získal šestnáctiletý Jakub Majer dvě první místa. "V dioráma
jsem byl jediný soutěžící a v letecké technice v měřítku 1:48 jsme byli jen tři. Měl jsem tak minimální konkurenci," upřesnil Jakub. Na obou modelech pracoval dohromady rok a čtvrt.
Posledním z party je Václav Knotek, který se modelařením zabývá sedm let. Do soutěže dodal tank Hetzer, který stavěl celý loňský rok a na mistrovství republiky s ním obsadil třetí příčku. V sobotu jej porota posunula na druhé místo. Mimoto Václav Knotek už podvakrát obsadil druhé místo na mistrovství republiky žáků.
Nejmladší soutěžící byla šestiletá Kateřina
Svobodová, která přijela se svým otcem až ze Sezemic nedaleko Pardubic. Kateřina získala za letadlo MIG-15 a tank Elefant celkem čtyři ceny. Její tatínek je ostřílený modelář, který sám vede modelářský kroužek v místě svého bydliště. Z Písku si odvážel čtyři ceny v seniorské kategorii. Specializuje se na malou techniku a malé dioráma v měřítku 1:72.

Text a foto Jaroslava Pixová
středa 3.března 2010.